PHP условни оператори - if, else, elseif, switch
Динамичните PHP интернет страници могат да реагират на събития и според различните условия да представят различен резултат- нещо, което не е по силите на статичните HTML страници. Подобна гъвкавост в поведението на PHP страниците се дължи до голяма степен на т.нар. условни оператори: if, else, elseif, switch.
Условен оператор If
Условен оператор If се използва, когато искаме една част от програмата да бъде изпълнена само ако някакво условие е изпълнено.
Условието се загражда в малки скоби, а след него се записва и самият код, който трябва да бъде изпълнен ако условието е изпълнено:
<?php
if ($name="Boss") echo "Добър ден, многоуважаеми господин шефе!";
?>
Когато кодът за изпълнение съдържа повече от една команда, той трябва да се огради с големи скоби:
<?php
if ($den="nedelya")
{
$supa="таратор";
$osnovno="мусака";
$desert="череши";
}
>?
Условен оператор If-else
Самостоятелната употреба на if не дава възможност за изпъление на команди в случай, че условието не е изпълнено. Такава възможност дава добавянето на ключовата дума else. Командите, записани след else, ще бъдат изпълнени само ако условието след if не е изпълнено:
<?php
if ($name="Boss")
echo "Добър ден, многоуважаеми господин шефе!";
else
echo "Здрасти!";
?>
Условен оператор If-elseif-else
Ако условието след if не е изпълнено, PHP дава възможност за проверка на второ условие и изпълнение на различен код в зависимост от това дали второто условие е изпълнено или не. Това се прави с конструкцията if-elseif-else:
<?php
if ($name="Boss")
echo "Добър ден, многоуважаеми господин шефе!";
elseif ($name="dama")
echo "Моите почитания, милейди!";
else
echo "Здрасти!";
>?
Условен оператор switch
Условният оператор switch се използва, когато искаме да съпоставим различен код за изпълнение на всяка зададена стойност за някоя променлива. Най-общо switch операторът изглежда така:
switch (n)
{
case стойност1:
команди за изпълнение, в случай че n=стойност1;
break;
case стойност2:
команди за изпълнение, в случай че n=стойност2;
break;
// ...
//подобно изброяване на конкретни стойности и съответстващи им команди - броят е неограничен
default:
команди за изпълнение, в случай че n е различно от която и да е от изброените по-горе стойности (стойност1, стойност2...);
}
Как работи switch: програмата взема стойността на променливата n и започва да я сравнява последователно с описаните в отделните case стойности. Ако някоя от тези стойности съвпада със стойността на n, то съответният команден блок ще бъде изпълнен.
Ключовата дума break се използва, за да се прекрати процесът и да не се изпълни командният блок от следващия case - което е поведението на PHP програмата по подразбиране.
Последният команден блок (включения след default) ще бъде изпълнен ако не бъде намерена съответстваща на n стойност.
Ако решите, че "как се прави сайт" ръководството може да бъде полезно и за други хора, моля гласувайте за сайта: